COLOUR GLAZE by CATRICE
CATRICE Color Glaze Lip Tint #010 Tinted Love 3 ml
| Weight | 0.013 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 100 mm |
| Gender | |
| Colour | 216867, 216868, 216869, 216870, 216871 |
| Content | 3 ml |
| Ingredients | aqua (water), isostearyl alcohol, octyldodecanol, bis-diglyceryl polyacyladipate-2, glycerin, polyisobutene, polyglyceryl-6 polyhydroxystearate, polyglyceryl-6 polyricinoleate, propylene glycol, ethylcellulose, disteardimonium hectorite, polyglyceryl-2 triisostearate, magnesium sulfate, panthenol, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, tocopheryl acetate, sodium hyaluronate, tocopherol, polyglycerin-6, 1,2-hexanediol, pentylene glycol, propylene carbonate, ethylhexylglycerin, hydroxyacetophenone, hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer, squalane, isopropyl titanium triisostearate, polysorbate 60, sorbitan isostearate, phenoxyethanol, aroma (flavor), ci 15985 (yellow 6), ci 17200 (red 33), ci 42090 (blue 1), ci 77499 (iron oxides), ci 77891 (titanium dioxide). |
| Formulation | |
| EAN13 | 4059729588746, 4059729588760, 4059729588784, 4059729588807, 4059729588821 |
| Product Line | COLOUR GLAZE |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
€8.00
| Weight | 0.013 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 100 mm |
| Gender | |
| Colour | 216867, 216868, 216869, 216870, 216871 |
| Content | 3 ml |
| Ingredients | aqua (water), isostearyl alcohol, octyldodecanol, bis-diglyceryl polyacyladipate-2, glycerin, polyisobutene, polyglyceryl-6 polyhydroxystearate, polyglyceryl-6 polyricinoleate, propylene glycol, ethylcellulose, disteardimonium hectorite, polyglyceryl-2 triisostearate, magnesium sulfate, panthenol, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, tocopheryl acetate, sodium hyaluronate, tocopherol, polyglycerin-6, 1,2-hexanediol, pentylene glycol, propylene carbonate, ethylhexylglycerin, hydroxyacetophenone, hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer, squalane, isopropyl titanium triisostearate, polysorbate 60, sorbitan isostearate, phenoxyethanol, aroma (flavor), ci 15985 (yellow 6), ci 17200 (red 33), ci 42090 (blue 1), ci 77499 (iron oxides), ci 77891 (titanium dioxide). |
| Formulation | |
| EAN13 | 4059729588746, 4059729588760, 4059729588784, 4059729588807, 4059729588821 |
| Product Line | COLOUR GLAZE |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
CATRICE Color Glaze Lip Tint #010 Tinted Love 3 ml
Reviews
There are no reviews yet.