SOFT BLUR by CATRICE
Catrice Soft Blur Powder Blush #010 Lychee Lush 5 g
| Weight | 0.021 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 20 mm |
| Gender | |
| Colour | 216933, 216934, 216935, 216936, 216937, 216938 |
| Content | 5 g |
| Ingredients | synthetic fluorphlogopite, calcium carbonate, tapioca starch, microcrystalline cellulose, zinc stearate, mica, ethylhexyl polyhydroxystearate, octyldodecyl myristate, magnesium myristate, tocopherol, helianthus annuus (sunflower) seed oil, ethylhexylglycerin, sodium dehydroacetate, aluminum hydroxide, ci 15850 (red 7 lake), ci 77007 (ultramarines), ci 77491 (iron oxides), ci 77492 (iron oxides), ci 77499 (iron oxides), ci 77891 (titanium dioxide). |
| Formulation | |
| EAN13 | 4059729587244, 4059729587305, 4059729587268, 4059729587329, 4059729587282, 4059729587343 |
| Product Line | SOFT BLUR |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
€6.00
| Weight | 0.021 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 20 mm |
| Gender | |
| Colour | 216933, 216934, 216935, 216936, 216937, 216938 |
| Content | 5 g |
| Ingredients | synthetic fluorphlogopite, calcium carbonate, tapioca starch, microcrystalline cellulose, zinc stearate, mica, ethylhexyl polyhydroxystearate, octyldodecyl myristate, magnesium myristate, tocopherol, helianthus annuus (sunflower) seed oil, ethylhexylglycerin, sodium dehydroacetate, aluminum hydroxide, ci 15850 (red 7 lake), ci 77007 (ultramarines), ci 77491 (iron oxides), ci 77492 (iron oxides), ci 77499 (iron oxides), ci 77891 (titanium dioxide). |
| Formulation | |
| EAN13 | 4059729587244, 4059729587305, 4059729587268, 4059729587329, 4059729587282, 4059729587343 |
| Product Line | SOFT BLUR |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Catrice Soft Blur Powder Blush #010 Lychee Lush 5 g
Reviews
There are no reviews yet.