HYDRA ESSENTIEL by CLARINS
Clarins Hydra Essentiel Moisturizing Cream 3-Piece Set
| Weight | 0.513 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 270 × 170 mm |
| Gender | |
| Content of the Set | Day Cream 50ml + Night Cream 15ml + Lip Oil #08 1.4ml, Facial cream 50ml + Facial mask 15ml + Facial cleanser 30ml |
| Content | 3 pieces |
| Ingredients | aqua/water/eau. caprylic/capric triglyceride. betaine. propanediol. cetearyl alcohol. glycerin. pentylene glycol. silica. glyceryl stearate. peg-100 stearate. stearyl alcohol. dimethicone. hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer. cetearyl glucoside. squalane. parfum/fragrance. hydroxyacetophenone. sodium hyaluronate. chlorphenesin. ethylhexylglycerin. tocopheryl acetate. dimethiconol. polysorbate 60. tocopherol. disodium edta. butylene glycol. sorbitan isostearate. kalanchoe pinnata leaf extract. marrubium vulgare extract. citric acid. phenethyl alcohol. furcellaria lumbricalis extract. sodium benzoate. potassium sorbate. lapsana communis flower/leaf/stem extract. maris sal/sea salt/sel marin. [v4181a]. |
| Textures | |
| EAN13 | 3666057313851, 3666057413421 |
| Product Line | HYDRA ESSENTIEL |
| Age | Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type | |
| Treatment |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
€59.00 Original price was: €59.00.€43.85Current price is: €43.85.
| Weight | 0.513 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 270 × 170 mm |
| Gender | |
| Content of the Set | Day Cream 50ml + Night Cream 15ml + Lip Oil #08 1.4ml, Facial cream 50ml + Facial mask 15ml + Facial cleanser 30ml |
| Content | 3 pieces |
| Ingredients | aqua/water/eau. caprylic/capric triglyceride. betaine. propanediol. cetearyl alcohol. glycerin. pentylene glycol. silica. glyceryl stearate. peg-100 stearate. stearyl alcohol. dimethicone. hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer. cetearyl glucoside. squalane. parfum/fragrance. hydroxyacetophenone. sodium hyaluronate. chlorphenesin. ethylhexylglycerin. tocopheryl acetate. dimethiconol. polysorbate 60. tocopherol. disodium edta. butylene glycol. sorbitan isostearate. kalanchoe pinnata leaf extract. marrubium vulgare extract. citric acid. phenethyl alcohol. furcellaria lumbricalis extract. sodium benzoate. potassium sorbate. lapsana communis flower/leaf/stem extract. maris sal/sea salt/sel marin. [v4181a]. |
| Textures | |
| EAN13 | 3666057313851, 3666057413421 |
| Product Line | HYDRA ESSENTIEL |
| Age | Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type | |
| Treatment |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Clarins Hydra Essentiel Moisturizing Cream 3-Piece Set




Opening Hours



Reviews
There are no reviews yet.