HALO GLOW by ELF COSMETICS
Elf Halo Glow Powder 10 g – Fair Warm
| Weight | 0.052 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 90 mm |
| Gender | |
| Colour | 216171, 216172, 216173, 216174, 216175 |
| Content | 10 g |
| Ingredients | synthetic fluorphlogopite, silica, dimethicone, polymethylsilsesquioxane, boron nitride, zinc stearate, zinc palmitate, octyldodecyl stearoyl stearate, triethoxycaprylylsilane, diisostearyl malate, isoamyl laurate, aluminum starch octenylsuccinate, phenoxyethanol, caprylyl glycol, synthetic sapphire, squalane, tin oxide, hydrolyzed sodium hyaluronate; may contain: iron oxide (ci 77492), titanium dioxide (cl 77891), bismuth oxychloride (ci 77163), iron oxide (ci 77491), iron oxide (ci 77499)phenoxyethanol, caprylyl glycol may contain: yellow iron oxide (ci 77492), red iron oxide (ci 77491), black iron oxide (ci 77499), titanium dioxide (ci 77891). |
| EAN13 | 0609332845442, 0609332845459, 0609332845466, 0609332845435, 0609332845541 |
| Product Line | HALO GLOW |
| Textures | |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
€20.00
| Weight | 0.052 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 90 mm |
| Gender | |
| Colour | 216171, 216172, 216173, 216174, 216175 |
| Content | 10 g |
| Ingredients | synthetic fluorphlogopite, silica, dimethicone, polymethylsilsesquioxane, boron nitride, zinc stearate, zinc palmitate, octyldodecyl stearoyl stearate, triethoxycaprylylsilane, diisostearyl malate, isoamyl laurate, aluminum starch octenylsuccinate, phenoxyethanol, caprylyl glycol, synthetic sapphire, squalane, tin oxide, hydrolyzed sodium hyaluronate; may contain: iron oxide (ci 77492), titanium dioxide (cl 77891), bismuth oxychloride (ci 77163), iron oxide (ci 77491), iron oxide (ci 77499)phenoxyethanol, caprylyl glycol may contain: yellow iron oxide (ci 77492), red iron oxide (ci 77491), black iron oxide (ci 77499), titanium dioxide (ci 77891). |
| EAN13 | 0609332845442, 0609332845459, 0609332845466, 0609332845435, 0609332845541 |
| Product Line | HALO GLOW |
| Textures | |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Elf Halo Glow Powder 10 g – Fair Warm
Reviews
There are no reviews yet.