SOFT BAKED by ESSENCE
Essence Soft Baked Blush #10 Soft Bloom 4.5g
| Weight | 0.03 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 55 × 10 mm |
| Gender | |
| Colour | 216790, 216791, 216792, 216793, 216794, 216795 |
| Content | 4,5 g |
| Ingredients | mica, synthetic fluorphlogopite, hydrogenated polyisobutene, octyldodecyl stearoyl stearate, zea mays (corn) starch, diisostearyl malate, hydrogenated polydecene, tridecyl trimellitate, triethylhexanoin, tocopheryl acetate, tocopherol, bis-diglyceryl polyacyladipate-2, sorbitan olivate, magnesium aluminometasilicate, caprylyl glycol, dimethiconol, cetearyl olivate, ethylhexylglycerin, hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer, squalane, polysorbate 60, sorbitan isostearate, phenoxyethanol, tin oxide, ci 15850 (red 7 lake), ci 77492 (iron oxides), ci 77891 (titanium dioxide). |
| Formulation | |
| EAN13 | 4059729584557, 4059729584571, 4059729584595, 4059729584618, 4059729584632, 4059729584656 |
| Product Line | SOFT BAKED |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
€5.00
| Weight | 0.03 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 55 × 10 mm |
| Gender | |
| Colour | 216790, 216791, 216792, 216793, 216794, 216795 |
| Content | 4,5 g |
| Ingredients | mica, synthetic fluorphlogopite, hydrogenated polyisobutene, octyldodecyl stearoyl stearate, zea mays (corn) starch, diisostearyl malate, hydrogenated polydecene, tridecyl trimellitate, triethylhexanoin, tocopheryl acetate, tocopherol, bis-diglyceryl polyacyladipate-2, sorbitan olivate, magnesium aluminometasilicate, caprylyl glycol, dimethiconol, cetearyl olivate, ethylhexylglycerin, hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer, squalane, polysorbate 60, sorbitan isostearate, phenoxyethanol, tin oxide, ci 15850 (red 7 lake), ci 77492 (iron oxides), ci 77891 (titanium dioxide). |
| Formulation | |
| EAN13 | 4059729584557, 4059729584571, 4059729584595, 4059729584618, 4059729584632, 4059729584656 |
| Product Line | SOFT BAKED |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Essence Soft Baked Blush #10 Soft Bloom 4.5g
Reviews
There are no reviews yet.