SUN PROTECTION by EUCERIN
EUCERIN Sun Protection Oil Gel-Cream SPF50+ Medium 50ml
| Weight | 0.098 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 125 mm |
| Gender | |
| Colour | 193826, medium 50 ml |
| Content | 50 ml |
| Formulation | |
| Ingredients | aqua, alcohol denat., ci 77891, butyl methoxydibenzoylmethane, bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, dibutyl adipate, butylene glycol dicaprylate/dicaprate, c12-15 alkyl benzoate, ethylhexyl salicylate, ethylhexyl triazone, diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate, phenylbenzimidazole sulfonic acid, silica, silica dimethyl silylate, cocoglycerides, copernicia cerifera cera, glycerin, carnitine, glycyrrhiza inflata root extract, glycyrrhetinic acid, tapioca starch, carrageenan, hydroxypropyl methylcellulose, xanthan gum, behenyl alcohol, cetearyl alcohol, stearic acid, myristic acid, arachidic acid, oleic acid, palmitic acid, sodium stearoyl glutamate, sodium hydroxide, sodium chloride, trisodium edta, hydroxyacetophenone, phenoxyethanol, alumina, ci 77492, ci 77491, ci 77499. |
| SPF Protection | |
| EAN13 | 4005800287824, 4005800341106 |
| Textures | |
| Product Line | SUN PROTECTION |
| Age | Between 18 And 25 Years Old, Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years, Under 18 |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type | |
| Parapharmacy |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Original price was: €24.00.€20.70Current price is: €20.70.
| Weight | 0.098 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 125 mm |
| Gender | |
| Colour | 193826, medium 50 ml |
| Content | 50 ml |
| Formulation | |
| Ingredients | aqua, alcohol denat., ci 77891, butyl methoxydibenzoylmethane, bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, dibutyl adipate, butylene glycol dicaprylate/dicaprate, c12-15 alkyl benzoate, ethylhexyl salicylate, ethylhexyl triazone, diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate, phenylbenzimidazole sulfonic acid, silica, silica dimethyl silylate, cocoglycerides, copernicia cerifera cera, glycerin, carnitine, glycyrrhiza inflata root extract, glycyrrhetinic acid, tapioca starch, carrageenan, hydroxypropyl methylcellulose, xanthan gum, behenyl alcohol, cetearyl alcohol, stearic acid, myristic acid, arachidic acid, oleic acid, palmitic acid, sodium stearoyl glutamate, sodium hydroxide, sodium chloride, trisodium edta, hydroxyacetophenone, phenoxyethanol, alumina, ci 77492, ci 77491, ci 77499. |
| SPF Protection | |
| EAN13 | 4005800287824, 4005800341106 |
| Textures | |
| Product Line | SUN PROTECTION |
| Age | Between 18 And 25 Years Old, Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years, Under 18 |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type | |
| Parapharmacy |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
EUCERIN Sun Protection Oil Gel-Cream SPF50+ Medium 50ml
Reviews
There are no reviews yet.