HYDRE by SEBASTIAN PROFESSIONALS
Sebastian Hydre Hydrating Conditioner 200ml
| Weight | 0.167 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 170 mm |
| Gender | |
| Content | |
| Ingredients | water/aqua/eau, stearyl alcohol, cetyl alcohol, behenamidopropyl dimethylamine, glutamic acid, benzyl alcohol, phenoxyethanol, bis-aminopropyl dimethicone, fragrance/ parfum, methylparaben, propylparaben, edta, linalool, sodium chloride, citric acid, butylphenyl methylpropional, cyclomethicone, hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, hydrolyzed silk, oryza sativa (rice) bran oil, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, cyclotetrasiloxane, propylene glycol, astragalus gummifer gum. |
| Hair Types | |
| EAN13 | 4068359105803, 4068359105292 |
| Product Line | HYDRE |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Price range: €25.85 through €61.05
| Weight | 0.167 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 170 mm |
| Gender | |
| Content | |
| Ingredients | water/aqua/eau, stearyl alcohol, cetyl alcohol, behenamidopropyl dimethylamine, glutamic acid, benzyl alcohol, phenoxyethanol, bis-aminopropyl dimethicone, fragrance/ parfum, methylparaben, propylparaben, edta, linalool, sodium chloride, citric acid, butylphenyl methylpropional, cyclomethicone, hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, hydrolyzed silk, oryza sativa (rice) bran oil, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, cyclotetrasiloxane, propylene glycol, astragalus gummifer gum. |
| Hair Types | |
| EAN13 | 4068359105803, 4068359105292 |
| Product Line | HYDRE |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Sebastian Hydre Hydrating Conditioner 200ml
Reviews
There are no reviews yet.