POTION 9 by SEBASTIAN PROFESSIONALS
Sebastian Professionals Potion 9 Nourishing Conditioner 200ml
| Weight | 0.142 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 185 mm |
| Gender | |
| Content | |
| Ingredients | aqua/water/eau, stearyl alcohol, behentrimonium chloride, cetyl alcohol, panthenol, isopropyl alcohol, sodium benzoate, parfum/fragrance, propylene glycol, quaternium-80, citric acid, carthamus tinctorius (safflower) seed oil, olea europaea (olive) fruit oil, orbignya oleifera seed oil, oryza sativa (rice) bran oil, sesamum indicum (sesame) seed oil, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, oenothera biennis (evening primrose) seed extract, citrus limon peel oil, limonene, tetramethyl acetyloctahydronaphthalenes, bambusa vulgaris leaf/stem extract, opuntia ficus-indica flower extract, histidine, pinene, ascorbyl palmitate, tocopherol, potassium sorbate. |
| EAN13 | 4068359105971, 4068359082470 |
| Product Line | POTION 9 |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Price range: €25.85 through €61.05
| Weight | 0.142 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 185 mm |
| Gender | |
| Content | |
| Ingredients | aqua/water/eau, stearyl alcohol, behentrimonium chloride, cetyl alcohol, panthenol, isopropyl alcohol, sodium benzoate, parfum/fragrance, propylene glycol, quaternium-80, citric acid, carthamus tinctorius (safflower) seed oil, olea europaea (olive) fruit oil, orbignya oleifera seed oil, oryza sativa (rice) bran oil, sesamum indicum (sesame) seed oil, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, oenothera biennis (evening primrose) seed extract, citrus limon peel oil, limonene, tetramethyl acetyloctahydronaphthalenes, bambusa vulgaris leaf/stem extract, opuntia ficus-indica flower extract, histidine, pinene, ascorbyl palmitate, tocopherol, potassium sorbate. |
| EAN13 | 4068359105971, 4068359082470 |
| Product Line | POTION 9 |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Sebastian Professionals Potion 9 Nourishing Conditioner 200ml
Reviews
There are no reviews yet.