EXPERT SUN by SHISEIDO
Shiseido Sun Care Sport BB Compact SPF 50+ – Medium 12g
| Weight | 0.07 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 62 mm |
| Gender | |
| Colour | dark, light, medium, medium dark |
| Content | 12 g |
| Formulation | |
| Ingredients | CYCLOHEXASILOXANEï½¥TITANIUM DIOXIDE (nano)ï½¥WATER(AQUA/EAU)ï½¥DIMETHICONEï½¥TITANIUM DIOXIDE (CI 77891)ï½¥DIPROPYLENE GLYCOLï½¥SILICAï½¥ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATEï½¥ZINC OXIDEÂ (nano)Â ï½¥IRON OXIDES (CI 77492)ï½¥OCTOCRYLENEï½¥ORYZA SATIVA (RICE) BRAN WAXï½¥BIS-BUTYLDIMETHICONE POLYGLYCERYL-3ï½¥PEG-10 DIMETHICONEï½¥ALUMINUM HYDROXIDEï½¥IRON OXIDES (CI 77491)ï½¥GLYCERINï½¥POLYMETHYLSILSESQUIOXANEï½¥NYLON-12ï½¥BIS-PEG-18 METHYL ETHER DIMETHYL SILANEï½¥PARAFFINï½¥HYDROGEN DIMETHICONEï½¥POLYSILICONE-2ï½¥ALUMINAï½¥ETHYLPARABENï½¥DISTEARYLDIMONIUM CHLORIDEï½¥TRIETHOXYCAPRYLYLSILANEï½¥PALMITIC ACIDï½¥METHYLPARABENï½¥IRON OXIDES (CI 77499)ï½¥DISTEARDIMONIUM HECTORITEï½¥TALCï½¥METHYL METHACRYLATE CROSSPOLYMERï½¥FRAGRANCE (PARFUM)ï½¥MICROCRYSTALLINE WAX(CERA MICROCRISTALLINA/CIRE MICROCRISTALLINE)ï½¥TOCOPHEROLï½¥ISOPROPYL ALCOHOLï½¥LIMONENEï½¥MENTHOXYPROPANEDIOLï½¥PCA DIMETHICONEï½¥PEG/PPG-14/7 DIMETHYL ETHERï½¥MICAï½¥LINALOOLï½¥TRIMETHYLSILOXYSILICATEï½¥BHTï½¥CITRONELLOLï½¥HEXYL CINNAMALï½¥CITRALï½¥LECITHINï½¥STEARIC ACIDï½¥GLYCYRRHIZA GLABRA (LICORICE) ROOT EXTRACTï½¥</p> |
| SPF Protection | |
| EAN13 | 0729238155756, 0729238155763, 0729238155770, 0729238155749 |
| Product Line | EXPERT SUN |
| Textures | |
| Age | Between 18 And 25 Years Old, Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Price range: €28.75 through €32.10
| Weight | 0.07 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 62 mm |
| Gender | |
| Colour | dark, light, medium, medium dark |
| Content | 12 g |
| Formulation | |
| Ingredients | CYCLOHEXASILOXANEï½¥TITANIUM DIOXIDE (nano)ï½¥WATER(AQUA/EAU)ï½¥DIMETHICONEï½¥TITANIUM DIOXIDE (CI 77891)ï½¥DIPROPYLENE GLYCOLï½¥SILICAï½¥ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATEï½¥ZINC OXIDEÂ (nano)Â ï½¥IRON OXIDES (CI 77492)ï½¥OCTOCRYLENEï½¥ORYZA SATIVA (RICE) BRAN WAXï½¥BIS-BUTYLDIMETHICONE POLYGLYCERYL-3ï½¥PEG-10 DIMETHICONEï½¥ALUMINUM HYDROXIDEï½¥IRON OXIDES (CI 77491)ï½¥GLYCERINï½¥POLYMETHYLSILSESQUIOXANEï½¥NYLON-12ï½¥BIS-PEG-18 METHYL ETHER DIMETHYL SILANEï½¥PARAFFINï½¥HYDROGEN DIMETHICONEï½¥POLYSILICONE-2ï½¥ALUMINAï½¥ETHYLPARABENï½¥DISTEARYLDIMONIUM CHLORIDEï½¥TRIETHOXYCAPRYLYLSILANEï½¥PALMITIC ACIDï½¥METHYLPARABENï½¥IRON OXIDES (CI 77499)ï½¥DISTEARDIMONIUM HECTORITEï½¥TALCï½¥METHYL METHACRYLATE CROSSPOLYMERï½¥FRAGRANCE (PARFUM)ï½¥MICROCRYSTALLINE WAX(CERA MICROCRISTALLINA/CIRE MICROCRISTALLINE)ï½¥TOCOPHEROLï½¥ISOPROPYL ALCOHOLï½¥LIMONENEï½¥MENTHOXYPROPANEDIOLï½¥PCA DIMETHICONEï½¥PEG/PPG-14/7 DIMETHYL ETHERï½¥MICAï½¥LINALOOLï½¥TRIMETHYLSILOXYSILICATEï½¥BHTï½¥CITRONELLOLï½¥HEXYL CINNAMALï½¥CITRALï½¥LECITHINï½¥STEARIC ACIDï½¥GLYCYRRHIZA GLABRA (LICORICE) ROOT EXTRACTï½¥</p> |
| SPF Protection | |
| EAN13 | 0729238155756, 0729238155763, 0729238155770, 0729238155749 |
| Product Line | EXPERT SUN |
| Textures | |
| Age | Between 18 And 25 Years Old, Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Shiseido Sun Care Sport BB Compact SPF 50+ – Medium 12g
Reviews
There are no reviews yet.