FUTURE SOLUTION LX by SHISEIDO
Shiseido Future Solution LX Eye And Lip Cream Set – 4 Pcs
| Weight | 0.57 kg |
|---|---|
| Dimensions | 115 × 235 × 150 mm |
| Gender | |
| Content of the Set | Eye and lip contour cream 17 ml + Face cream 6 ml + Face cream 6 ml |
| Content | |
| Ingredients | water(aqua/eau), glycerin, dimethicone, dipropylene glycol, mineral oil(paraffinum liquidum/huile minerale), butylene glycol, trehalose, diisostearyl malate, myristyl myristate, hdi/trimethylol hexyllactone crosspolymer, dimethicone crosspolymer, behenyl alcohol, glyceryl stearate se, silica, stearyl alcohol, pentaerythrityl tetraethylhexanoate, pentaerythrityl tetrabehenate/benzoate/ethylhexanoate, piperidinepropionic acid, batyl alcohol, isododecane, microcrystalline wax(cera microcristallina/cire microcristalline), peg-40 stearate, phenoxyethanol, titanium dioxide (ci 77891), dimethylacrylamide/sodium acryloyldimethyltaurate crosspolymer, paraffin, polyisobutene, fragrance (parfum), sorbitan tristearate, tocopheryl acetate, acrylates/steareth-20 methacrylate copolymer, sodium citrate, bht, mica, 2-o-ethyl ascorbic acid, peg-240/hdi copolymer bis-decyltetradeceth-20 ether, barium sulfate, sodium metabisulfite, trisodium edta, aluminum hydroxide, potassium hydroxide, iron oxides (ci 77492), sodium metaphosphate, citric acid, linalool, alcohol, limonene, alpha-isomethyl ionone, citronellol, geraniol, benzyl benzoate, prunus speciosa leaf extract, iron oxides (ci 77491), angelica acutiloba root extract, isodonis japonicus leaf/stalk extract, alumina, sodium lauryl sulfate, polymethyl methacrylate, hibiscus esculentus fruit extract, camellia sinensis leaf extract, houttuynia cordata extrac. |
| EAN13 | 3423222136086, 3423222147525 |
| Product Line | FUTURE SOLUTION LX |
| Age | Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Original price was: €226.00.€144.00Current price is: €144.00.
| Weight | 0.57 kg |
|---|---|
| Dimensions | 115 × 235 × 150 mm |
| Gender | |
| Content of the Set | Eye and lip contour cream 17 ml + Face cream 6 ml + Face cream 6 ml |
| Content | |
| Ingredients | water(aqua/eau), glycerin, dimethicone, dipropylene glycol, mineral oil(paraffinum liquidum/huile minerale), butylene glycol, trehalose, diisostearyl malate, myristyl myristate, hdi/trimethylol hexyllactone crosspolymer, dimethicone crosspolymer, behenyl alcohol, glyceryl stearate se, silica, stearyl alcohol, pentaerythrityl tetraethylhexanoate, pentaerythrityl tetrabehenate/benzoate/ethylhexanoate, piperidinepropionic acid, batyl alcohol, isododecane, microcrystalline wax(cera microcristallina/cire microcristalline), peg-40 stearate, phenoxyethanol, titanium dioxide (ci 77891), dimethylacrylamide/sodium acryloyldimethyltaurate crosspolymer, paraffin, polyisobutene, fragrance (parfum), sorbitan tristearate, tocopheryl acetate, acrylates/steareth-20 methacrylate copolymer, sodium citrate, bht, mica, 2-o-ethyl ascorbic acid, peg-240/hdi copolymer bis-decyltetradeceth-20 ether, barium sulfate, sodium metabisulfite, trisodium edta, aluminum hydroxide, potassium hydroxide, iron oxides (ci 77492), sodium metaphosphate, citric acid, linalool, alcohol, limonene, alpha-isomethyl ionone, citronellol, geraniol, benzyl benzoate, prunus speciosa leaf extract, iron oxides (ci 77491), angelica acutiloba root extract, isodonis japonicus leaf/stalk extract, alumina, sodium lauryl sulfate, polymethyl methacrylate, hibiscus esculentus fruit extract, camellia sinensis leaf extract, houttuynia cordata extrac. |
| EAN13 | 3423222136086, 3423222147525 |
| Product Line | FUTURE SOLUTION LX |
| Age | Between 26 And 35 Years Old, Between 36 And 50 Years Old, More Than 50 Years |
| Manufacturing Country | |
| Skin Type |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Shiseido Future Solution LX Eye And Lip Cream Set – 4 Pcs
Reviews
There are no reviews yet.