PUR LUXE by STENDHAL PARIS
STENDHAL Paris Nourishing Lipstick #300 Louise 4 g
| Weight | 0.038 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 75 mm |
| Gender | |
| Colour | 216497, 216498, 216499, 216501, 216502 |
| Content | 4 g |
| Ingredients | hydrogenated polydecene, octyldodecanol, caprylic/capric triglyceride, polyethylene, microcrystalline wax / cera microcristallina, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil / simmondsia chinensis seed oil, silica, ethylhexyl palmitate, aluminum starch octenylsuccinate, synthetic beeswax, punica granatum flower extract, water / aqua, flavor / aroma, pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate, disteardimonium hectorite, trihydroxystearin, 1,2-hexanediol, caprylyl glycol, sodium hyaluronate, amorphophallus konjac root powder, [+/- :, red 6 / ci 15850,, red 7 lake / ci 15850,, titanium dioxide / ci 77891, , iron oxides / ci 77492,, blue 1 lake / ci 42090 ]. |
| EAN13 | 3355996046028, 3355996046875, 3355996046899, 3355996046936, 3355996046950 |
| Product Line | PUR LUXE |
| Manufacturing Country |
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped within 24 hours.
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
(please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays.)
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Original price was: €45.00.€32.10Current price is: €32.10.
| Weight | 0.038 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 75 mm |
| Gender | |
| Colour | 216497, 216498, 216499, 216501, 216502 |
| Content | 4 g |
| Ingredients | hydrogenated polydecene, octyldodecanol, caprylic/capric triglyceride, polyethylene, microcrystalline wax / cera microcristallina, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil / simmondsia chinensis seed oil, silica, ethylhexyl palmitate, aluminum starch octenylsuccinate, synthetic beeswax, punica granatum flower extract, water / aqua, flavor / aroma, pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate, disteardimonium hectorite, trihydroxystearin, 1,2-hexanediol, caprylyl glycol, sodium hyaluronate, amorphophallus konjac root powder, [+/- :, red 6 / ci 15850,, red 7 lake / ci 15850,, titanium dioxide / ci 77891, , iron oxides / ci 77492,, blue 1 lake / ci 42090 ]. |
| EAN13 | 3355996046028, 3355996046875, 3355996046899, 3355996046936, 3355996046950 |
| Product Line | PUR LUXE |
| Manufacturing Country |
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Our products are shipped by our warehousing partner in Spain, orders placed before 10 AM are usually shipped the same day (please note these are estimates. Some delays can be expected during busier times of year and during national holidays).
Once shipped you can expect you parcel:
| Delivery Speed (Working Days) | Country |
|---|---|
| 1 – 3 Days | |
| Â | Spain (Mainland) |
| Â | Portugal (excl. Islands) |
| Â | Spain (Balearic Islands) |
| 3 – 5 Days | |
| Â | France |
| Â | Monaco |
| Â | Netherlands |
| 4 – 6 Days | |
| Â | Belgium |
| Â | Bulgaria |
| Â | Germany |
| Â | Italy |
| Â | Luxembourg |
| Â | Austria |
| 5 – 7 Days | |
| Â | Croatia |
| Â | Czech Republic |
| Â | Denmark |
| Â | Poland |
| 6 – 7 Days | |
| Â | Estonia |
| Â | Finland |
| Â | Hungary |
| Â | Ireland |
| Â | Latvia |
| Â | Lithuania |
| Â | Romania |
| Â | Slovakia |
| Â | Slovenia |
| Â | Sweden |
Â
Unfortunately we do not ship samples with our orders.
Yes, we only purchase stock from reputable wholesalers within the EEA (European Economic Area).
We do not offer any grey imports or non-genuine products.
STENDHAL Paris Nourishing Lipstick #300 Louise 4 g
Reviews
There are no reviews yet.